TR +90 505 436 72 85 / TR +90 546 245 45 45
info@ukraynadanismanlik.net

Haberler

‘Ukrayna 2-3 ay içinde iflas edecek’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Danışmanı Sergey Glazyev, Eho Moskvy Radyosu’na verdiği mülâkatta Ukrayna’nın 2-3 ay içerisinde iflas edeceğini iddia etti.
Sergey Glazyev’e göre Ukrayna’nın iflastan kurtulmasının tek çaresinin ise Rusya-Belarus-Kazakistan’ın oluşturduğu Gümrük Birliği’ne girmek olduğunu öne sürdü.
Ukrayna’nın ekonomik geleceğinin Rusya ile ilişkilerinde gizli olduğunu ifade eden Sergey Glazyev, Ukrayna’nın dış borçları ve geri ödemelerindeki aksaklıklar nedeniyle sıkıntılı olduğunu söyledi.
Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) ile gümrük birliği ve serbest ticaret anlaşmasından yana tavır alması nedeniyle Rusya ile Ukrayna arasında son dönemde birçok kriz yaşandı. Son dönemde ise Rusya gümrüklerinde Ukrayna mallarına ağır kontroller getirildi ve birçok Ukrayna malına ise giriş yasağı konuldu

‘Benetton’, ‘Mango’ ve ‘Tchibo’ Türklere domuz giydirmiş! | tekstil

Türkiye’de faaliyet gösteren bazı giyim firmaları, domuz derisinden elbise satmasına rağmen tüketiciye etikette eksik ve yanıltıcı bilgi veriyor. Kimi üründe ‘domuz derisi’ yerine farklı ibareler bulunurken, kimisinde Türkçe uyarı yok. Tüketici Kanunu’na göre ise ürünlerin etiketinde Türkçe ve eksiksiz bilgi verilmesi zorunlu.

Türkiye’de faaliyet gösteren ‘Benetton’, ‘Mango’ ve ‘Tchibo’ markalarının domuz derisi ürün satmasına rağmen tüketicileri eksik bilgilendirdiği öne sürülüyor. Benetton markası etiketlerde zorunlu olmasına rağmen Türkçe ifade kullanmazken Tchibo’nun kuzu derisi diye sattığı eldivenin domuz derisi çıktığı ileri sürülüyor. Mango’dan domuz derisi ceket alan tüketiciler ise etiketteki yazıda domuz derisi ibaresinin küçük yazılmasından şikayetçi. Başka bir firma olan ‘United Colors of Benetton’ adlı İtalyan giyim markasının Türkiye’de satışa sunduğu şapkalarda ise yüzde 20 oranında domuz derisi kullanılmasına rağmen tüketicileri usulüne uygun bilgilendirmediği iddia ediliyor. Şapkaların etiketinde domuz derisinin kullanıldığına dair herhangi bir Türkçe ifade bulunmazken, Türkçe ‘domuz derisi’ anlamına gelen ‘pig skin’ ibaresi bulunuyor. Şapkanın etiketinde domuz derisi kullanıldığı Rusça yazıyor, fakat Türkçe kısmında sadece ‘deri’ ifadesi yer alıyor. Mango’dan 140 TL’ye süet bir ceket aldığını kaydeden Hülya Y., ceketin etiketini kopardıktan sonra iç etiketinde küçük yazılarla domuz derisi ibaresi gördüğünü belirtiyor. Ceketin üstünde bulunan büyük kağıt etiketlerde ise çiftlik hayvanlarından üretilmiş yazdığını ifade eden Hülya Y., Müslüman ülkesinde satın aldığı şeyden emin olamamaktan yakınıyor. Tchibo markalı internet sitesinden “kuzu derisi” olduğu belirtilen deri eldiven aldığını söyleyen Olgun K. ise ürün etiketinde domuz derisi yazıldığını ve iade ettiğinde bedelini aldığını söylüyor. Aldığında üründe yer alan ‘kuzu derisi’ bilgisiyle yanıltıldıklarını söyleyen  Olgun K. “Ürünün hala firmanın hem Almanya hem Türkiye sitesinde kuzu derisi tanıtımıyla, domuz derisi etiketi şeklinde satılmaya devam ediyordu.” ifadelerini kullanıyor. Olgun K.’nın şikayetinden sonra ise marka bir ay içerisinde etiketteki uyarıyı değiştirerek ‘domuz derisi’ ibaresini kullandı.

Bu tür vakaların ülkemizde yaygın olduğunu belirten Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, “İnsanların vücut sağlığı, dini ve ahlaki değerlerinin korunması için kişiler bilgilendirilmeli, bu etik çiğnenemez, bunun gizlenmesi doğru değildir. Fark edenlerin şikayet etmesi gerekir.” dedi. Domuz derisinin giyim ürünlerinde kullanılmasının ‘mekruh’ olduğunun İlahiyatçılar tarafından sıkça dile getirildiğini belirten Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hamdi Döndüren ise üzerinde domuz derisi taşıdığını düşünen mütedeyyin insanların psikolojik çöküntü yaşayabileceğini düşünüyor. Döndüren, domuz derisinin tabaklandığında bile tam olarak temizlenmediğini, pis şeyler tüketen hayvanın derisinde bulunan hücrelerin temizlenemeyeceğini ve bunların güneş altında kalınca kötü koktuğunu ifade ediyor.

Ukrayna arazi yatırımında en cazip on ülke içinde

Dünya Ticaret Örgütü’nün hazırladığı World Trade Report 2013 (Dünya Ticaret) raporunda Ukrayna arazi yatırımı için en cazip ülkeler listesinde 10’uncu sırada yer aldı.

Ukrayna 1,2 milyon hektarlık satılık arazi potansiyeli ile 10’uncu sıradayken listenin birincisi ise 8,1 milyon hektar satılık toprağıyla Kongo Demokratik Cumhuriyeti oldu. Geniş coğrafyası ile Rusya Federasyonu ise 2,8 milyon hektarlık satılık arsasıyla listede 6. sırada kaldı.

Dünya Ticaret Örgütü uzmanlarına göre yatırımcılar söz konusu arazilerinin gelişimi için sulu tarım dâhil her türlü ekipman yatırımı yapmaya hazır vaziyette. Ancak, söz konusu ülkelerde arazi ve özel mülkiyet yasalarındaki belirsizlik, mülkiyet uygulamadaki engeller yatırımcıların önünü kapatıyor.

Ukraynalılar bu yıl emlak vergisinden muaf

Gayrimenkul fiyatları ve kiraların yüksek olduğu Ukrayna’da, 2013’te emlak sahipleri vergiden muaf tutuldu.

Ukrayna Parlamento’sundan temmuz ayı başında geçen “emlak vergisi” kanununda değişiklikleri ön gören yasa tasarısı, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç tarafından imzalanarak yürürlülüğe girdi. Söz konusu yasaya göre Ukraynalılar bu sene gayrimenkul vergisini ödemeyecek.

Yeni yürürlülüğe giren kanunla birlikte vergiye tabi tutulan gayrimenkullerin metrekare ölçülerinde de değişiklere gidildi. Böylece toplam yaşam alanı 120 metrekareyi aşmayan daire sahipleri emlak vergisi ödemeyecek.

Müstakil ev sahiplerin vergisiz alanı ise 250 metre kare olarak belirlendi. Aynı zamanda hem daire hem de müstakil eve sahip olanlar eğer toplam yaşam alanı 370 metrekare aşmıyorsa vergiden muaf tutulacak.

Belirlenen 370 metrekareyi aşan evlerin sahipleri ise vergiyi sadece yasayla belirlenen oranın üzerinde kalan ek metrekareler için ödeyecek.

Ukrayna Gelir ve Vergi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise kiraya verilen veya ticari amaçlı kullanılan gayrimenkullerden vergi alınacağı bildirildi.

Öte yandan 2013’te emlak vergisi yatıran mülk sahiplerinin ise istedikleri takdirde paralarını geri iade alabilecekleri veya 2014 yılı emlak vergisinden de düşebileceği belirtildi.

Emlak İlanEmlak İlan Emlak İlanEmlak İlan Ukrayna KızlarıUkrayna Kızları Ukrayna GüzelleriUkrayna Güzelleri Ukrayna ŞehirleriUkrayna Şehirleri Ukrayna Gece HayatıUkrayna Gece Hayatı

Kiev’de en düşük ev kirası ortalama gelirin iki katı

Yüksek emlak fiyatları ve kiraları ile dikkat çeken Ukrayna’da mali krize rağmen ev kiraları artmaya devam ediyor.

Emlak uzmanları yaptığı açıklamada, 3 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında Kiev’deki bir ila 3 odalı kiralık dairelerin aylık ortalama 703 dolar olduğunu belirtti. Ukrayna genelinde ise Haziran ayında ortalama gelir 415 dolar olarak kaydedildi.

Kiev’de çalışanların ise ortalama 640 dolar seviyesinde aylık alırken, başkent merkezine en uzak ve şehrin karşı yakasındaki Darnitsa’da tek odalı bir dairenin ortalama kirası 441 dolar. Kiev’in şehir merkezindeki Peçersk’te ise tek odalı dairelerin ortalama kirası 711 dolar seviyesinde. Kiev’de Türkiye standartlarında oturulabilecek bir evin metrekare kirası ise 30 dolar civarında.

Ekonomik krizin devam ettiği ülkede yılbaşından bu tarafa konut kiraları yüzde 7 ile 10 oranında artış kaydetti. Uzmanlar kiralardaki artış sebebini Kiev genelinde daire sahiplerinin gelirlerini arttırma isteğine ve göç alan şehirde konut yetersizliğine bağlıyor.

Ukrayna Devlet İstatistik Kurumu, Haziran ayında ülke genelinde ortalama aylıkları 415 dolar, başkent Kiev’de ise çalışanların ortalama gelirini 640 dolar olarak kaydetti.
Kiev Uçak BiletiKiev Uçak Bileti Kiev Gece HayatıKiev Gece Hayatı Kiev KızlarıKiev Kızları Kiralık SevgiliKiralık Sevgili 2013 Kira Artış Oranı2013 Kira Artış Oranı

Türk ve Ukraynalı işadamları işbirliği imkânlarını görüştü | iş

Kiev merkezli Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB), Ukraynalı devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği görüşmelerime devam ediyor.
Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na çalışmalarını değerlendiren, TUSİB Devlet Otoriteleri, Kurum ve Kuruluş İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Rasim Bekmezci, geçtiğimiz günlerde yerel organizasyonlarla işbirliğini geliştirme faaliyetleri çerçevesinde, Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası (UCCI)’nı ziyaret ettiklerini bildirdi.
Rasim Bekmezci, TUSİB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Anaçalı ve TUSİB Genel Sekreteri Faik Serkan Bağ ile yaptıkları ziyarette, Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nı Birinci Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreter Viktor Yanovskiy, Başkan Vekili Sergey Svistil ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Departmanı Şefi Valeriy Korol ile görüştüklerini belirtti.
Tanışma amaçlı ziyarette, iki kurum arasındaki işbirliği olanakları masaya yatırılarak, TUSİB üyelerinin sorunlarının kurumsal temsil ile gereken mercilerde gündeme getirilmesi konuları değerlendirildi.
Cihan’a görüşmenin faydalı geçtiğini ifade eden Bekmezci, TUSİB olarak Ukrayna’da Türk dünyasının güçlenmesi ve iki ülke arasındaki ekonomik ve ticareti ilişkilerin gelişmesi için çalışmalarda bulunduklarını kaydetti.
Ukraynalı iş kuruluşları ile ilişkilerini güçlendiren TUSİB, kuruluşundan kısa bir süre sonra, Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (USPP)’nin kurumsal üyesi olmuştu.
Dünya EkonomiDünya Ekonomi Ekonomi YazarlarıEkonomi Yazarları Ukrayna KızlarıUkrayna Kızları Ukrayna ŞehirleriUkrayna Şehirleri Ukrayna OdessaUkrayna Odessa

Yeni Odesa Başkonsolosu Nur Sağman, TUİD’i ziyaret etti | tuid

Türkiye’nin yeni Odesa Başkonsolosu Nur Sağman, Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD)’nin Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Genel Merkezi’ne bir tanışma ve nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Başkonsolos Sağman’a yine Ukrayna’daki görevine yeni başlayan Kiev Büyükelçiliği Başkatibi Emre Manav ve İkinci Katip Fatih Öztürk eşlik etti.

Dernek genel merkezinde yaptığı konuşmada, yurtdışındaki Türk İş Dünyası’nın önemine dikkat çeken Nur Sağman, yalnız ticaret müşavirlerinin değil, dışişleri personelinin de Türk işadamlarının yanında olduğununun ve yurtdışında onları desteklediklerini belirtti.

Daha önce; Romanya, Estonya, Fas gibi ülkelerde görev yapan Sağman, görevi sürecince Odesa Başkonsolosluğu’nun kapısının Türk işadamlarına açık olduğunu söyledi.

Büyükelçilik İkinci Kâtibi Fatih Öztürk ise Ukrayna’daki Türk iş dünyasının son derece aktif olduğunu ve birçok başarılı etkinliğe imza attığını bildirdi. Fatih Öztürk, Türk işadamlarının zor ekonomik şartlara rağmen Ukrayna’da oldukça dinamik olduklarını ifade etti.

Ülkenin ekonomik durumu ve Türk İş Dünyası hakkında konuklara kısa bir sunum yapan TUİD Yönetim Kurulu Başkanvekili Burak Pehlivan ise Ukrayna’da 700 civarında Türk firmasının faaliyet gösterdiğini, aralarında Türkiye’nin önde gelen holdinglerinin de bulunduğu Türk firmalarının Ukrayna pazarında oldukça etkin ve başarılı olduklarını dile getirdi.

Pehlivan; “Türkiye’nin, Ukrayna’nın dördüncü büyük dış ticaret partneri olmasında burada yerleşik Türk işadamlarının önemli bir payı vardır.” dedi.

Pehlivan, 200’e yakın üyesiyle TUİD’in ülkedeki Türk iş dünyasını, Ukrayna’da ve bölge ülkelerde temsil ettiğini ve yapılan çalışmalar sonucunda derneğin 2012 yılında Doğu Avrupa’nın en başarılı Türk işadamı derneği seçildiğini hatırlattı.

Burak Pehlivan; “Gerek bölgedeki Türk işadamları dernekleriyle gerekse Ukrayna içerisindeki diğer ülke işadamları dernekleriyle yaptığımız ortak etkinlikler ile üyelerimize katkıda bulunuyoruz. Bunun yanı sıra yaşadığımız, iş yaptığımız bu ülkede sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirmeye çalışıyoruz, nitekim geçtiğimiz yıl Odesa’da bunun çok önemli bir örneğini şehrin ikinci büyük yetimhanesinin tadilat ve teşrifatını yaparak gerçekleştirdik.” diyerek sözlerini tamamladı.

Odesa Başkonsolosu Nur Sağman ve Kiev Büyükelçiliği Başkatibi Emre Manav’ın Türk Ukrayna İşadamları Derneği Genel merkezine yaptıkları tanışma ve nezaket ziyareti, hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.
Ankara BüyükelçilikAnkara Büyükelçilik KonsoloslukKonsolosluk Ukrayna KızlarıUkrayna Kızları Ukrayna GüzelleriUkrayna Güzelleri Ukrayna OdessaUkrayna Odessa Ukrayna HaritaUkrayna Harita Ukrayna ŞehirleriUkrayna Şehirleri Ukrayna Gece HayatıUkrayna Gece Hayatı Ukrayna Para BirimiUkrayna Para Birimi Ukrayna Hava DurumuUkrayna Hava Durumu Ukrayna İş İlanlarıUkrayna İş İlanları

tasarim7 SEO optimization by SEOPressor