TR +90 505 436 72 85 / TR +90 546 245 45 45
info@ukraynadanismanlik.net

Eğitim

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

LYS’yi Kazanamadım Diye Üzülmeyin! Lise Diplomanızı Getirin, Sınava Girmeden İstediğiniz Bölümü Çok Ekonomik Fiyatlarla Okuyun.

Ukrayna üniversite eğitim için son yıllarda en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir.

Ukrayna Doğu Avrupa’nın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapıyor.

Sovyetler Birliği döneminde ülkenin en önde gelen üniversitelerine ve akademik kadrolarına sahip olan Ukrayna, bu geleneği ve mirası günümüzde de sürdürmektedir. Akademik kadroları, başarıları, buluşları ve potansiyelleri ile dünyaca ün yapmış olan üniversiteleri ile  günümüzde dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi Ukraynada üniversite eğitimi almaya çekiyor. danışmanlık

Ukrayna’da eğitim almak Türkiye’den bile ekonomik!

Bu kadar kaliteli bir akademik potansiyeli çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle dünyaya açan Ukraynada eğitim almak gerçekten de çok cazip. Ukraynada hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyede olup, hatta birçok bölgemize kıyasla, Türkiye’den bile ekonomiktir. Ukraynada üniversitelerin büyük bölümünde okul harcı ve yurt dahil toplam yıllık maliyet ortalama 2500 – 3000 USD arasındadır.

LYS derdine son! Lise diplomanızla kayıt olup, Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz.

Üniversite sınavını kazanamamaktan korkmanıza artık gerek yok. Anadolu Yurtdışı Eğitim size Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü okumanız için mükemmel bir destek veriyor. Ukraynada üniversite eğitimi için sınav şartı aranmıyor. İlk yıl hazırlık eğitiminin ardından istediğiniz üniversitede, dilediğiniz bölümü okuyabilecek, üniversite mezunu olmanın gururunu siz de yaşayabileceksiniz.

Ukraynada alınan üniversite diplomaları hem Avrupa Birliğinde hem de Türkiye’de tanınıyor! Diplomanıza YÖK denkiği alabilirsiniz.

Avrupa ülkelerinde üniversiteler arası tanınma, işbirliği ve öğrenci değişimini mümkün kılan Bologna anlaşmasını imzalayan ülkelerden biri olan Ukrayna’da alacağınız diplomalar tüm Avrupa’da geçerli. Bologna anlaşmasını Türkiye de imzaladığı için diplomanız Türkiye’de de geçerli olacaktır. Türkiye ve Ukrayna arasında gelişen ikili ilişkiler sonucunda YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir.

Hem üniversite mezunu olun hem de Rusça ve Ukraynaca dillerini öğrenerek donanımlı hale gelin!

Ukrayna‘da eğitiminizi dilerseniz Ukraynaca dilerseniz Rusça ya da İngilizce olarak alabilirsiniz. Özellikle günlük yaşamda birbirine çok yakın olan Rusça ve Ukrayna dilleri aktif olarak kullanıldığından, Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler bu iki dile de hakim olarak mezun olmakta ve Türkiye’de bu özellikleri ile büyük avantaj elde etmektedirler.

Ukrayna’da Eğitim Almak İçin 10 Muhteşem Neden!

1.    Ukrayna Doğru Avrupa’nın en önemli ve dünyaca ünlü üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Odessa tam bir üniversiteler şehridir.

2.    Ukrayna üniversiteleri çok güçlü akademik kadrolara sahiptir. Öğrenci başına düşen profesör sayısı özellikle ülkemizle kıyaslanamayacak kadar yüksektir.

3.    Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınır. Diplomanıza denklik alabilirsiniz.

4.    Ukrayna üniversitelerinde eğitim devlet tarafından desteklenir. Bu nedenle öğrencilerin eğitim maliyetleri çok düşüktür. Üniversite haçları yıllık 2500 – 4000 USD kadardır.

5.    Ukrayna üniversiteleri öğrencilere çok ucuz konaklama olanakları verir. Ukrayna’da birçok üniversitede yıllık yurt ücretiniz 500 USD’yi geçmez.

6.    Ukrayna’da öğrencilere beslenme, ulaşım, sosyal harcamalar, cep harçlığı gibi giderler için aylık yaklaşım 350 USD yeterli olmaktadır.

7.    Lise diplomanıza ve aldığınız derslere uygun olarak dilediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz

8.    Ukrayna’da Kiev, Odessa, Harkov gibi üniversite şehirleri aynı zamanda zengin bir kültür ve sanat şehridir. Ukrayna’da eğitim öğrencilere vizyon ve kişisel gelişim kazandırır.

9.    Ekonomik ve kaliteli eğitim dünyanın birçok ülkesinden öğrencileri Ukrayna’ya çekiyor. Bu da zengin bir uluslararası öğrenci yaşamı sağlıyor.

10. Ukrayna üniversitelerin kayıt, kabul ve vize işlemleri birçok Avrupa ülkesine göre kolaydır ve kısa sürer.

Ukrayna Üniversite Eğitimi Almak İçin En Ekonomik Seçeneklerden Biridir

Yüksek kaliteli akademik potansiyel, çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle dünyaya açan Ukraynada eğitim almak gerçekten de çok cazip. Ukraynada hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyede olup, hatta birçok bölgemize kıyasla, Türkiye’den bile ekonomiktir.

Ukraynada Eğitim Giderleri

Ukrayna’da üniversite ücretleri özellikle hazırlık sınıflarında oldukça ekonomik seviyelerde olup, yıllık ortalama 1500 – 2500 USD arasındadır. Bölümlerde ücretler biraz artar ama yine de çok ekonomiktir. Bölüm ücretleri üniversitelere göre değişmekle birlikte yıllık 1500 – 3000 USD civarında olmaktadır.

Ukrayna üniversiteleri öğrencilere çok ekonomik yurt konaklama olanakları sağlıyor.

Ukraynada eğitim almayı bu kadar ekonomik ve cazip hale getiren unsur tabii ki yurtlarıdır. Komünist dönemden kalma büyük yurt binaları günümüzde öğrencilere çok ucuz konaklama olanağı sağlıyor. Ukrayna üniversitelerinde yurtlar, bakım, kalite, kişi sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak genellikle aylık 25 – 50 USD arasında değişmektedir. Bazı üniversiteler daha bakımlı ve lüks yurt olanağı sağlamakta bu tip yurtlarda ise aylık ücretler 60-90 USD civarında olabilmektedir. Ukrayna’da yurtlarda kalan öğrencilerimizin geneli yıllık ortalama 500 USD civarında yurt ödemesi yapmaktadır.

Sosyal yaşam ve cep harçlığı ihtiyacı

Ukraynada eğitim alan öğrenciler beslenme, ulaşım, temel ihtiyaç ve sosyal giderleri için aylık ortalama 350 USD civarında harcamaktadır. Tabii ki sosyal harcamaların limiti kişiye göre değişir, ancak bu rakam Ukrayna’da okuyan bir öğrencinin sıkıntı çekmeden bir ayını geçirmesi için yeterli bir miktardır.

UKRAYNA’DA EĞİTİM VE YAŞAM MALİYETLERİ EKONOMİKTİR
Yurt Konaklaması Tercih Edilirse Yıllık Üniversite Harcı (Fakülte Eğitimi) $ 1600 – $3000
Yıllık konaklama $ 500 – $1000
Aylık Harçlık İhtiyacı $ 200 – $300
Yıllık Genel Toplam (10 aylık ortalama) $ 4000 – $ 7000
Yıllık Genel Toplam (10 aylık ortalama / TL) 6200 – 11.000 TL

Ukrayna Hakkında Bilgi

Karadeniz’in kuzey kıyısında yer alan Ukrayna, 1991 yılında Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkedir. Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir. Resmi dilin Ukraynaca olduğu ülke’de Rusça’da herkes tarafından bilinir. Odessa, Donetsk ve Harkov  Ukrayna’daki diğer büyük şehirlerdir. Ülkenin nüfusu yaklaşık 48 milyondur ve bu nüfusun %78 ini Ukrain, %17 si Rus, geri kalan bölümü de farklı azınlıklar oluşturmaktadır. Tipik Karadeniz ikliminin hakim olduğu Ukrayna’da hava sıcaklıkları kış mevsiminde -8 /+12, yaz mevsiminde ise 18 / 25 dereceler arasında olmaktadır.

Ukrayna’nın Kısa Tarihi

Ukrayna tarihinde 3 kez bağımsızlığını kazanmaya çalışmıştır. Bunlardan ilki 1917′de olmuş ancak Kızıl Ordu: ayaklanmayı bastırmasıyla birlikte Ukrayna Sovyet Rusya’nın egemenliği altına girmiştir. Ukrayna’nın Rusya için hayati olmasının nedeni de bir tahıl ambarı olmasıdır.

İkinci Dünya Savaşı: sırasında Ukrayna bağımsızlığını kazanmayı tekrar denemiş ancak başarılı olamamıştır. Stalin: rejimi Ukrayna’daki milliyetçi hareketi bastırmıştır. 1986′daki Çernobil: felaketine kadar Sovyet Rusya ile uyum içinde yaşayan Ukraynalılarda, bu tarihten sonra milliyetçilik düşünceleri tekrar canlanmaya başlamıştır.

Sovyet Rusya’nın dağıldığı dönemde, 24 Ağustos 1991′de Ukrayna bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu tarihte ayrıca Rusya ve Beyaz Rusya’yla birlikte Bağımsız Devletler Topluluğunun kurucu üyelerinden birisi olmuştur. Bağımsız Ukrayna’nın ilk lideri seçimle başa gelen Leonid Kravchuk’tur.Kravchuk’tan sonra Leonid Kuchma: Ukrayna’nın başkanı olmuştur. Kuchma döneminde yapılan ekonomik devrimler hiperenflasyona sebep olmuştur. Ayrıca özelleştirme politikaları da oldukça başarısızdır. Oldukça otoriter bir lider olan Kuchma, dördüncü kez seçilmesi için gerekli olan anayasal değişiklikleri yapamayınca, 2004 seçimlerinde kendisi yerine Yanukovych’i destekledi. Uluslararası gözlemciler seçimlerin uluslararası standartlardan uzak olduğunu, Yanukovych lehine hile yapıldığını belirtti. Seçim sonuçları Yanukovych lehine açıklanınca Turuncu Devrim olarak da bilinen halk protestosu başladı. Polis ayaklanmayı bastırmayı reddetti ve yüksek mahkeme seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Yenilenen seçimlerin sonucunda Yuschenko Ukrayna’nın yeni başkanı oldu.

Ukrayna’da Eğitim

Ukrayna’da Odessa ve Kiev Üniversiteleri eğitim kalitesinin çok yüksek olduğu üniversitelerdir.

Ukrayna Ekonomisi

Başlıca gelir kaynakları tarım, madenciliğe dayalı sanayi, balıkçılık ve kıyı turizmi.

Yeraltı kaynakları: Kömür, demir, manganez, alçı taşı… Kırım’ın kuzey kısmı tarımın en yaygın olduğu bölgedir. Ağırlıklı olarak ayçiçeği, mısır ve buğday yetiştirilir. Gerekli su Dinyeper nehrinden kanallar aracılığıyla sağlanır. Yönetim biriminin merkezi Akmescit aynı zamanda yarımadanın kültür ve sanayi merkezidir. Güneydeki yamaçlarda üzüm bağları yer alır. Parfüm yapımında kullanılmak üzere çiçek de yetiştirilir.

Ukrayna Eğitim Sistemi

Hazırlık Eğitimi: 1 Yıl Lisans Eğitimi: 4 YılUzmanlık Eğitimi: 1,5 Yıl (Teknik alanlar için) Master: 2 Yıl (+1 hazırlık, sonradan gelenler için Rusça)Doktora : 3-6 YılEğitim sistemi yüksek kalitede ve gelişmiş bir eğitim sağlar. Yerel ve merkezi otoritelerin en önem verdikleri amaçlarından bir tanesi herkese kaliteli eğitim almak için eşit fırsatları sunmaktır. Ukrayna Yüksek öğretim yapısı UNESCO, AB ve diğer uluslar arası organizasyonların gelişmiş ülkelerdeki yüksek öğretim kriterlerine göre oluşturulmuştur. Yüksek öğretim Ukrayna yasalarının öngördüğü biçimde sistemin parçalarının biri biri ile olan entegrasyonu üzerine kuruludur. Bu durum eğitim ve nitelik derecesinin yüksek tutulmasına bağlı kalınarak, temel ve mesleki bilimler ve uygulamadan oluşmaktadır. Ukrayna’da yüksek öğretim “ön uzmanlık”, “Lisans”, “uzmanlık-master” seviyelerinden oluşmaktadırNüfusun yaklaşık %24’lük kısmına yine nüfusun %8’ini oluşturan profesyoneller eğitim vermektedir. Ukrayna üniversitelerinde Rusça ve Ukraynacanın yanında bazı bölümlerde İngilizce eğitimde yapılabilmektedir. Her dönemin sonunda öğrenciler 3 ya da 5 sınav ile 3 ya da 5 testten geçirilirler. Tüm bunları başarıyla geçen öğrenciler bir sonraki döneme başlamaya hak kazanır. Dersler pazar hariç hergün yapılır. Üniversitelerdeki hazırlık sınıfı dersleri 1 Eylülden 15 Kasıma kadar başlamakta olup, 10 ay devam etmektedir. Dersler hangisini seçerseniz Ukraynaca, İngilizce ve Rusça olarak verilmektedir.

Uluslararası öğrenciler Ukrayna’da bulunan yüksek öğretim kurumlarından yabancı öğrencilere eğitim verme yetkisi bulunan üniversite, enstitü ve yüksek okullarda eğitim alabilirler. Bu yetki kurumlara Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından verilmektedir. Uluslararası öğrencilere eğitim veren üniversitelerdeki eğitimin kalitesi yine aynı bakanlığın kontrolü altındadır.

Uluslararası öğrenciler eğitimlerine hazırlık yılı ile başlarlar. Hazırlık sınıflarında İngilizce / Rusça / Ukraynaca dil eğitimi ile beraber öğrencinin ileride devam edeceği fizik, matematik analiz, teknik resim gibi bölümle alakalı temel bilgi ve terminolojiye ilişkin eğitim de verilir. Uluslararası öğrenciler hazırlık sınıfını bitirdikten sonra ister aynı üniversitede isterlerse de diğer bir üniversitede ana bölümlerine yabancı öğrencilerle beraber devam ederler.

Ukrayna’da yüksek öğrenim yüzyıllık tarih, milli geleneklerle ve dünya çapında prestij sahibidir. Ukrayna, eski Sovyetler Birliği’nin en gelişmiş ülkelerinden biridir. Ukrayna’da yüksek okullar eğitim, bilim ve sosyal alt yapı oluşturmuştur ve Ukrayna vatandaşları yanında dünyanın dört bir yanından öğrencilere farklı seviyelerde eğitim alma, yetkinlik gelişimi ya da ileri seviye kursları takip etme, yüksek lisans yapma yada uygulamalı araştırma yapma imkanı sunmaya hazırdır. Her yıl 200 binin üzerinde Ukraynalı ve yabancı öğrenci orta öğrenim sonrası giriş sınavlarını geçerek yüksek öğrenim kurumlarında öğrenci olmaktadır.

Ukrayna yüksek öğrenim sitemi UNESCO ve BM tarafından tanınan ileri ülkelerdeki modern eğilimlerle uyuşan esnek bir yapı mevcuttur. Üniversiteler, akademiler ve enstitülerde 600 bini tam-süreli olmak üzere yaklaşık 900 bin lisans öğrencisi öğreni görmektedir. Ukrayna’da orta öğrenimi bitiren öğrencilerin yaklaşık %40’ı yüksek öğrenim görme imkanına sahiptir. 4,506 doktor, 32,825 bilim adamı adayı, 5,228 profesör ve 26,665 doçent olmak üzere yaklaşık 800,000 öğretim görevlisi mevcuttur. Yüksek okul mezunlarından bilimsel araştırma konusunda başarılı olanlar yüksek lisans ve doktora çalışmalarına devam edebilirler. Çeşitli uzmanlık alanlarında geniş yüksek lisans programı seçenekleri endüstri, ekonomi, bilim, kültür ve eğitim alanlarında yetişmiş uzman ihtiyacına cevap verir. Üniversitelerde 20 bilim dalı ve 366 uzmanlık alanında eğitim verilmektedir. Ülkede reform sürecinde etkili olan ihtisas eğitimi (İktisat, hukuk, sosyal ve siyasi bilimler) yaygınlık kazanmaktadır.

Ukrayna’da yeni eğitim yasaları ve devlet politikası yüksek öğrenim kurumlarına özerklik verir. Ukrayna, dünya eğitim sitemine dahil olmuştur ve eğitim sistemi Ukrayna’da entellektüel potansiyelinin oluşumunda önemli işlevler görmektedir. Bugüne dek 120.000 yabancı uyruklu uzman yetişmiş bulunan Ukrayna yüksek öğretim kurumlarının yabancı öğrenci eğitiminde yaklaşık 40 senelik bir deneyimi vardır. Avrupa, Asya ve Latin Amerika’nın 130 ülkesinden gelen öğrenciler buradaki üniversitelerden mezun olduktan sonra iş hayatına atılmış bulunmaktadır.

Yabancı öğrenciler daha çok Arap ülkeleri, Türkiye, Vietnam, Tayland, Çin, Polonya ve Romanya kökenlilerden oluşmaktadır. Yabancı öğrencilerin Ukrayna’yı tercih etmelerinin sebepleri arasında yüksek eğitim standardını, sunulan zengin seçenekleri ve değişik kültürlerle tanışma imkanlarını sayabiliriz. Fakat asıl etken, Ukrayna üniversitelerinde eğitim maliyetinin diğer ülkelerdekinden biraz daha düşük olmasıdır.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ

tasarim7 SEO optimization by SEOPressor