TR +90 505 436 72 85 / TR +90 546 245 45 45
info@ukraynadanismanlik.net

Ukraynada üniversite eğitimi

UKRAYNA EĞİTİM SORU & CEVAP

UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİ’NDE EĞİTİM DİLİ NEDİR?

Ukrayna üniversitelerinde eğitim dili Ukraynaca veya Rusçadır.  Bazı bölümlerde İngilizcedir. Ukraynaca dili Türk öğrenciler tarafından rağbet görmemektedir.Tüm üniversitelerde Dünyada 2.dil olarak kullanıldığından başlıca sebebi Rusça dilidir. Ayrıca bazı üniversitelerin bazı bölümlerinde İngilizce eğitimi mevcuttur. Ancak İngilizce eğitim seviyesi düşük olan Ukrayna üniversitelerinde İngilizce bölümler tercih edilmemektedir. Danışmanlarımızın sizler için tavsiyesi kesinlikle Rusçadır.

LİSAN EĞİTİMİ ALMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?

Ukrayna üniversitelerinde lisans eğitimi almak için lise diploması yeterlidir. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler istedikleri bölüme kayıt yaptırabilirler.

GENEL YAŞAM KOŞULLARI MALİYETİ NE KADARDIR?

Ukrayna’nın Kiev dışındaki şehirlerde yaşam maliyetleri ortalama 250- 350 dolar arasındadır. Bu fiyata dahil olanlar yeme-içme, ulaşım vs gibi temel ihtiyaçlardır. Öğrenci extra yaptığı harcamalarda bu fiyatın üzerine eklemesi gerekir.

YURT OLANAKLARI VAR MIDIR?

Ukrayna’da hemen hemen tüm üniversitelerin kendine ait yurtları mevcuttur. Yabancı öğrenciler çok makul fiyatlara bu yurtlarda  kalabilmektedir. Yurtlar çok ucuz olmasına rağmen fiziki şartları yeterli değildir. Yurtlar iki kısımdan oluşmaktadır.

Birincisi her odada tuvalet, banyo mevcuttur. Sadece mutfak ortak kullanımdadır.

İkincisi her koridorun sonunda ortak kullanım tuvalet ve banyo bulunmaktadır.

Yurtlar 2-3 kişiliktir. Yurt odalarında yatak, elbise dolabı, masa, sandalye ve kayıt yaptıran öğrenciye geri iade şartı ile çarşaf, yastık, battaniye ve perde verilmektedir.

Odalar tamamen öğrenciden sorumludur. Öğrenci istediği taktirde odasında düzenleme yapabilir. Koridor ve mutfak temizliği görevliler tarafından yapılmaktadır.

Yurtlarda gece 11’den sabah 6’ya kadar girişi-çıkış yasaktır. Öğrencilere yurt kartı ilk gün verilmektedir. Danışmanlarımız öğrenciler için en uygun yurdu bulup odalarının düzenlenmesine kadar her türlü yardımı yapmaktadır.

EV KİRALAYABİLİR MİYİM?

Ukrayna’da yurtları tercih etmeyen öğrenciler genel olarak ev kiralama yolunu seçmektedir. Ancak Ukrayna’da ev kiraları çok pahalıdır. Fiyatlar ortalama 500 – 600$ arasında değişmektedir.

Ev bulmanın’da çok zor olduğu Ukrayna’da bu işleri Emlakçılar tarafından bulunmaktadır.  Ancak evi bulan Emlakçılar ücret olarak ev fiyatının yarısını istemektedir.

Kısaca ilk ay emlakçıya para ödeyeceksiniz. Diğer ay emlakçı parası olmadan ev sahibine kirayı ödeyebilirsiniz.

Ukraynada’ki evlerin tek avantajı tamamen eşyalı olmalardır. Eğer Avrupa standartlarında ev istenilirse bu evlerin fiyatları 600-700$ arasına değişmektedir.

Danışmanlarımız sizlere ev bulma konusunda yardım edeceklerdir.

ODA  KİRALAYABİLİR MİYİM?

Ukrayna’da insanlar gelir elde etmek amacıyla öğrencilere evlerinin bir odalarını kiralamayı tercih etmektedir. Ekonomik yönden ucuz olmakla beraber öğrenciler tarafından tercih edilen diğer bir konaklama tipidir.

Öğrenciye ait bir oda bulunmaktadır. Ancak mutfak, banyo ve tuvalet ortak kullanılmaktadır.

Odalar eşyalıdır ve evdeki diğer eşyaları kullanma imkanınız vardır. Oda kiralama fiyatları 100-200$ arasındadır. Oda kiralamak isteyen öğrenci arkadaşlarımıza danışmanlarımız yardım edecektir.

LİSANS TAMAMLAYABİLİR MİYİM?

Türkiye’de önlisans okumuş öğrenci arkadaşlar için lisans tamamlama imkanı bulunmaktadır. Hazırlık eğitimini aldıktan sonra bölümünüze göre herhangi bir üniversitenin 3. veya 2. sınıftan başlama imkanınız vardır. Üniversiteleri hazırlık dil eğitiminden sonra kaçıncı sınıftan başlayacağını yapacağı inceleme sonucu belli olur. İlk başta kaçıncı sınıftan başlayacağının garantisi yoktur.

SÖZEL BÖLÜM MEZUNUYUM. MÜHENDİSLİK VEYA TIP OKUYABİLİR MİYİM?

Türkiye’de hangi lise mezunu olursanız olun Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü sınav şartı aranmadan okuyabilirsiniz.

ÜNİVERSİTELERDE DİĞER ÜLKE VATANDAŞLARINDAN VAR MI?

Ukrayna üniversitelerinde çok fazla yabancı öğrenci bulunmaktadır. Bu sayede diğer kültürleri tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

YÖK DENKLİĞİ ?

Ukrayna üniversitelerinden mezun olduğunuzda yasal olarak denklik başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır.  Mezun olduktan sonra seviye tespit sınavını başarmanız durumunda mesleğinizi icra edebilirsiniz.  Ukrayna üniversitelerinde okuduğunuz takdirde sizin fazladan Rusça gibi önemli bir diliniz olmuş olacaktır.

HAZIRLIK ÜCRETLERİ NE KADAR?

Ukrayna üniversitelerinde hazırlık bölümü fiyatlarını üniversiteler aldıkları kararlar sonucunda belirlemektedir. Hazırlık fiyatları ortalama 2000$  2200$ civarındadır. Ancak ilk sene öğrencilerimize tavsiyemiz bütçe açısından uygun fiyatlı üniversitelerde okumalarıdır. Çünkü hazırlık eğitimi tüm okullarda aynıdır.

LİSANS FİYATLARI NE KADARDIR?

Lisans fiyatları bölümden bölüme farklılık göstermektedir. Ancak ortalama fiyatı 1700-3500$ arasında değişmektedir.

EĞİTİM MALZEMELERİ ÜCRETLİ MİDİR?

Ukrayna üniversitelerinde kitap almaya gerek yoktur. Üniversitelerin kütüphanelerinde çok sayıda kaynak bulunmaktadır. Hazırlık sınıfında kütüphaneye üye olarak kitapları ücretsiz temin edebilirsiniz.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN NE ZAMAN BAŞVURMALIYIM?

Üniversite kayıtları için en ideal zaman temmuz-ağustos ayı içerisindedir. Bu süreçte danışmanlarımız davetiyenizi alıp Türkiye’ye göndermesi ve diğer evrakları tamamlamak zaman alacağı için okul başlamadan 1 ay önce işlere başlamak avantajdır.

RUSÇA HİÇ BİLMİYORUM İLETİŞİM NASIL SAĞLAYABİLİRİM?

Ukrayna’ya vardığınızda danışmanlarımız sizin bir sene tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Üniversite ye kayıt olduktan sonra okulda sürekli derslere giderek Rusçayı öğrenmeye başlayacak dönem sonunda temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar dil bilgisine sahip olacaksınız.

UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNDE İNGİLİZCE EĞİTİM VAR MIDIR?

Ukrayna üniversitelerinde bazı bölümlerinde İngilizce eğitimi verilmektedir. Ancak İngilizce eğitimi çok kaliteli olmadığından dolayı öğrenciler Rusça tercih etmektedir.

ÜNİVERSİTE OKURKEN ÇALIŞMA İMKANI VAR MIDIR?

Üniversite okurken yasal olarak çalışma imkanınız bulunmamaktadır. Zaten ilk yıl dil bilmediğiniz için çalışma şansınız çok azdır. İlerleyen zamanlarda part-time işler yapabilirsiniz. Ancak çalışan kişilere ödenen maaş çok düşüktür.

UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNDE NE KADAR TÜRK ÖĞRENCİ EĞİTİM ALIYOR?

Türkiye ile Ukrayna Milli Eğitim Bakanlıkları arasında 1999 yılında işbirliğine başlamış ve  eğitimde uyumluluk sağlamayı amaçlamaktadır. Şuan itibarıyla Ukrayna’da 3500’in üzerinde Türk öğrenci okumaktadır.

TÜRKiYE’DEN UKRAYNA’YA NASIL GİDERİM?

Ukrayna’da sizleri danışmanlarımız havaalanında karşılayacaklardır. Ukrayna’ya gelirken havaalanında evraklınızı kesinlikle yanınızda bulundurunuz. Uçak biletini dönüş almak zorundasınız. Önceki dönemlerde çok pahalı olan uçak biletlerini artık çok ucuza bulmak mümkündür. Özellikle açık bilet fiyatları çok indirim olmuştur. Ukrayna’ya uçan firmalar Türk Hava Yolları, PEGASUS, Aerosvit ve WİZZ AİR. Onur air ile uçak bileti yaklaşık her şey dahil 69 – 150 Euro arasındadır..

UKRAYNA’NIN PARA BİRİMİ NEDİR?

Para birimi Grivna’dır. 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500’lük banknotlar tedavüldedir. 1 USD yaklaşık 8 Grıvna’ya eşittir. Ayrıca Türkiye’deki kuruşa karşılık gelen Kopeka vardır ( 100 kopeka = 1 Grv.)

TÜRKİYEDE’Kİ BANKAMATİK KARTIMLA UKRAYNA’DA PARA ÇEKEBİLİR MİYİM?

Ukrayna’da Türkiye’deki herhangi bir bankaya ait bankamatik kartıyla para istediğiniz ATM makinelerinden çekebilirsiniz.

Ukrayna’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Ukrayna’da üniversite ücretleri özellikle hazırlık sınıflarında  oldukça ekonomik seviyelerde olup, yıllık ortalama 1800 – 3500 USD  arasındadır. Ancak öğrencilerin bölümlerine başlamasıyla birlikte bu  ücretler artış gösterir. Bölüm ücretleri üniversitelere göre  değişmekle birlikte 1800 – 4000 USD civarında olmaktadır.Ukrayna’nın toplam maliyette çok ucuz gözükmesinin temel nedeni,  üniversitelerin çok ucuza sağladıkları yurt olanaklarıdır. Birçok  üniversitede yurtların yıllık ücreti 500  USD civarındadır.  Ancak bu yurtların fiziksel şartları genellikle oldukça kötü olduğundan  öğrencilerin çok büyük bir bölümü kısa süre sonra ev kiralamayı tercih  etmektedir.Ev kiralamayı tercih eden öğrencilerin aylık konaklama giderleri hızlı  bir artış gösterir. Ukrayna’da ev kiraları, konuma ve evin  özelliklerine göre değişmekle birlikte aylık 3 kişinin paylaştığı bir evde kira ve evin elektrik, su,  telefon vb giderleri de eklenince kişi başı maliyet aylık 250 – 350 USD  civarına gelecektir.Aşağıdaki tablo bir öğrencinin hazırlık sonrasında bölümüne başlayınca, okul, konaklama ve yaşam giderleri masrafları göz önüne alınarak oluşturulmuş çok gerçekçi bir tablodur.Ukrayna’da eğitim ve yaşam maliyetlerinin bundan daha ucuza olacağını iddia eden öğrenciler ya da kuruluşlar olsa da Ukrayna’da yaşayan öğrencilerin çok büyük bir bölümü bu maliyetlerle okumaktadır.Ukrayna’da eğitim alan öğrencilerin çok az bir bölümü yurtlarda kalmayı tercih etmektedir. Öğrencilerin büyük kısmı kalite sorunları nedeniyle ev tutmayı tercih etmektedir.

Neden Ukrayna’da Eğitim…?

Ukrayna’da okumak için altı temel sebebiniz var..

1) Eğitim Maliyetlerinin Ucuzluğu Ukrayna’da eğitim maliyetlerini Türkiye ile kıyasladığımızda Ukrayna’nın çok çok ucuz olduğunu göreceksiniz. Bugün özel bir üniversitenin yıllık eğitim maliyeti minimum 10.000 dolardan başlarken Ukrayna’da yarı fiyatına okumak mümkündür.

Ayrıca sınavsız, LYS’siz öğrenci kabul etmesi nedeniyle Türkiye’de sınavı kazanamayıp tekrar dershaneye gitmeyi düşünen adayların bu kurumlara ödeyeceği para, Ukrayna’da üniversite eğitimi için harcayacağı ücrete neredeyse eşittir, hatta Ukrayna’nın bazı şehirlerinde çok daha ucuzdur.

2) Üç dilde eğitim alma şansı Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler, Ukrayna’nın çok dilli bir ülke olması sebebiyle eğitim hayatlarının sonunda çok iyi derecede Ukraynaca ve Rusça öğrenmek zorunda kalacaklar. İdealist olanlar bu iki dile iyi düzeyde bir İngilizce de ekleyerek mezun olduklarında CV’lerinde ana dilleri ile birlikte 4 dil bilen vasıflı bir mezun olarak diğer adaylardan bir adım önde hayata başlamış olacaklar.

3) LYS stresi olmadan, lise diplomanız ile üniversite Yıllar ilerledikçe daha karmaşık ve daha çekilmez hale gelen LYS sınav sistemi nedeniyle birçok adayın hayatı altüst olurken, gerek aileler gerekse toplumun adaylardan aşırı bir beklenti içine girmeleri, onları hangi bölüm olursa olsun yeter ki bir bölüme gireyim anlayışına itmektedir. Bu uğurda idealinde olmayan bölümlerde okumaktansa, bu çileyi çekmektense sadece lise diplomanız ile istediğiniz ve hayalini kurduğunuz bölümde okuyabilirsiniz.

4) Ukrayna’daki üniversitelerin kalitesiz olduğu şeklinde yorumlayan adaylarımıza bu konuda yanıldıklarını, Türkiye’den birçok üniversite ilk 500 üniversitede sıralamaya bile giremezken, Ukrayna’daki birçok üniversitenin dünyaca tanındığı ve listeye girdiğini görebilirsiniz. Örnek olarak Sikorsky Helikopterlerinin mucidini ünlü Rus Igor Ivanovich Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi’nden mezun olmuş ve icat ettiği helikoptere kendi adını vererek tarihteki yerine almıştır. Yine ünlü fizikçi Mendel’de Ukrayna’daki üniversitelerde eğitim görmüştür.

5) Ukrayna’da yaşam o kadar ucuz ki. Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler Türkiye şartlarına göre çok daha ucuza yaşamlarını sürdürebilirler. Ukrayna’da aylık yemek gideri ortalama 90-200 ABD dolarıdır. Otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma araçlarında aylık paso ücreti yaklaşık 5 YTL ’dir. Her öğrenci için zorunlu olan sağlık sigortası yıllık 100 $’dır. Okulların sağladığı yurtlarda konaklama çok ucuzdur. Yıllık 250 dolardan 750 dolara kadar değişen fiyatlar mevcut olup, yurt binaları çok bakımlı ve yeni olmasalar da temizlik sorunu yoktur. Yurt yerine evde kalmak isteyen adaylar için ev kiraları 200$ dan başlayıp semtine ve binanın donanımına göre değişmektedir. Bu seçenek için de birkaç arkadaş aynı evi paylaşmak iyi ve ekonomik bir fikir olabilir.

6) Yurtdışı Tecrübesi ve Uluslararası çevre edinme imkanı Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler Türkiye’deki akranlarına göre yurtdışı eğitim tecrübesi edinerek mezun olurlar, dünyaya ve olaylara daha geniş perspektiften bakma imkanı bulurlar.

Bunu da okurken bir arada bulunma şansı buldukları farklı milletleri tanıyarak ve onlarla kaynaşarak yapabilirler. Böylece ileride farklı konum ve yerlerde birçok kontak isimle daha üniversite aşamasında tanışarak çevrelerini genişletmiş olurlar.

Referanssız iş bulmanın neredeyse imkansız olduğu günümüzde iyi ve geniş bir çevre sahibi olmak size çok büyük avantajlar kazandıracaktır.

KARARINIZI VERİN VE BİZİMLE DAHA DETAYLI GÖRÜŞMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ!

tasarim7 SEO optimization by SEOPressor